Już wiele lat temu laboratorium firmy ATLAS opisało higroskopijność, czyli tak zwane "oddychanie ścian". Odnosząc się do ich opracowania cytujemy podsumowanie:

 

"Oddychanie budynku nie istnieje w dzisiejszym budownictwie!"

 

Temat oddychania ścian został szerzej opisany w artykule na naszej stronie:

 

https://www.polynor.pl/zdrowy-oddech-%C5%9Bcian

 

Zachęcamy również do przeczytania opracowania portalu budowlanego obud.pl oraz innych opracowań dostępnych w internecie na temat "oddechu ścian":

 

www.obud.pl/art,5766,oddychanie-scian---mit-czy-rzeczywistosc,d_sciany

 

 

 

 

>  Czy mój dom będzie oddychał ?

 

POLYNOR idealnie łączy się ze styropianem, tworząc z nim monolit, co wyklucza przenikanie do wewnątrz wilgoci, która sprzyja jego korozji oraz powstawaniu grzyba i pleśni. Należy jednakże pamiętać, że styropian jest materiałem termo - kurczliwym i do zastosowań np. na poddaszach nie jest najlepszym pomysłem. Latem na dachu temperatura potrafi przekraczać 80ºC, a to już jest temperatura, która sprawi, że styropian skurczy się i spowoduje mostki termiczne, dlatego też do tego typu zastosowań lepsze będzie zastosowanie styroduru XPS. 

 

Natrysk piany na wełnę nie jest możliwy, ponieważ Polynor wymaga sztywnej / litej powierzchni do spienienia i związania. 

 

 

>  Czy można go nakładać na styropian / wełnę?

 

Możesz uzyskać współczynnik pochłaniania nawet 55db.

Trudne do zrozumienia ? Zobacz filmy:

 

 

 

 

>  Czy mogę go użyć jako izolację akustyczną ?

 

Tworzenie się filmu powierzchniowego - 4 min.

 

Szybkość utwardzania (czas między kolejnymi warstwami) 20-40 min.

 

Pełna polimeryzacja - 24 godziny.

 

 

>  Jak szybko schnie ?

 

 

Temperatura powierzchni od +5°C do +30°C

 

Temperatura pojemnika - od 18°C do 25°C

 

 

 

>  W jakich temperaturach mogę go używać ?

Tak, ale tylko między sztywnymi materiałami (beton, cegła), aby wyeliminować ryzyko ich wypchnięcia przez rozprężający się produkt.

 

>  Czy mogę aplikować Polynor w pustki ?

 

 

Praktycznie każdy profesjonalny pistolet do pianki poliuretanowej pasuje do dyszy, która jest dołączona do każdego pojemnika z pianą POLYNOR. Najważniejsze jest to, żeby dysza szczelnie przylegała do końcówki lufy pistoletu.

 

Gwarancją kompatybilności i jakości pistoletu jest zakup dedykowanego, profesjonalnego pistoletu POLYNOR z zestawem 3 dysz kątowych.

 

 

>  Który pistolet jest odpowiedni i gdzie go kupić ?

 

Przed nałożeniem piany należy zwilżyć porowate materiały budowlane takie jak: cegła, gazobeton, gips, beton, drewno.

 

Gładkie i niechłonne powierzchnie takie jak: szkło, metal, plastik - nie zwilżać.

 

W obydwu przypadkach zaleca się zwilżenie po aplikacji piany, nie później niż w pierwszych 8 min.

 

 

>  Czy powinienem zwilżać powierzchnie przed aplikacją ?

 

Konieczne jest zabezpieczenie piany przed promieniowaniem UV, poprzez przykrycie jej okładziną (płyta osb, siding, płyta G/K itd.) lub zabezpieczenie jej farbą na bazie wody. 

 

W przypadku zastosowania piany do izolacji fundamentów, które są umiejscowione na wilgotnym terenie zaleca się zastosowanie dodatkowej hydroizolacji. Do hydroizolacji fundamentów stosuje się masy bitumiczne na bazie wody (zwykle z symbolem "ST"). Masę bitumiczną możemy nanosić po upływie 24h bezpośrednio na pianę.

 

 

>  Jak zabezpieczyć pianę przed UV i na fundamentach ?

 

Jest to konieczne. POLYNOR jest pianą poliuretanową o zamkniętych komórkach, dlatego też wraz ze wzrostem temperatury możliwe jest jej rozszerzenie, w związku z czym wymagane jest pozostawienie 2-3cm luki pomiędzy zastygniętą pianą a okładziną.

 

>  Czy powinienem zostawić przerwę pomiędzy pianą a okładziną ?

 

Stosowanie piany POLYNOR na blachy ocynkowane jest możliwe, jednakże krytycznie ważne jest dostosowanie się do instrukcji oraz zachowanie poniższej procedury:

 

  • oczyścić powierzchnie z brudu i kurzu,

  • odtłuścić,

  • wytrzeć dokładnie do sucha.

 

 

 

>  Jak nakładać na gładką blachę ocynkowaną ?

 

Piana niezabezpieczona przed promieniowaniem UV w krótkim czasie ulegnie utlenieniu i degradacji, konieczne więc jest jej zabezpieczenie poprzez zamknięcie np. pod sidingiem, panelami, imitacjami drewna itd. Technologia zastosowania produktu na fasadzie wygląda następująco:

  • należy zamocować do budynku prowadnice, na które następnie zostanie przytwierdzony siding lub inne materiały wykończeniowe

  • należy zwilżyć izolowana powierzchnie i nałożyć produkt zgodnie z instrukcją. Pozostaw lukę 3-5cm pomiędzy zastygniętą pianą a panelami, ponieważ piany zamknięto-komórkowe mają tendencję do rozszerzania się na skutek wzrostu temperatury.

  • Po 24 godzinach od nałożenia produktu można przykryć pianę panelami.

 

 

>  Jaka jest technologia stosowania na zewnątrz ? 

 

 

Tynkowanie piany POLYNOR na zewnątrz nie jest zalecane, ponieważ piany zamknięto-komórkowe mają tendencję do rozszerzania się wskutek wzrostu temperatury. 

 

Można tynkować pianę POLYNOR od wewnątrz, jednakże rekomendowane jest do tego celu użycie tynku termicznego.

 

 

>  Czy mogę nakładać tynk ?

 

POLYNOR 3D posiada przy każdym pojemniku 2 dysze (kątową i standardową) oraz ma ulepszoną formułę i można nim pokryć większą powierzchnię (1m2 z warstwą 6cm). 

 

>  Jaka jest różnica pomiędzy POLYNOR i POLYNOR 3D ?

 

Rekomendowane grubości warstwy piany POLYNOR przewidziane dla Polskich uwarunkowań klimatycznych to:

 

  • ściany - 5cm 

  • poddasza - 8cm 

  • fundamenty - 10cm 

 

 

 

>  Jaką grubość warstwy potrzebuję ?

 

W przypadku izolacji zewnętrznej czy też wewnętrznej punkt rosy będzie znajdował się wewnątrz izolacji i tym samym kondensat nie powstanie. Powstawanie kondensatu to reakcja na zetknięcie ciepłego powietrza z zimną powierzchnią podczas dużej wilgotności powietrza.

 

Wewnątrz - powierzchnia styku piany z ścianą będzie miała taką samą temperaturę co ściana - kondensat nie wystąpi. 

 

Na zewnątrz - powierzchnia styku piany z ścianą będzie miała taką samą temperaturę co ściana - kondensat nie wystąpi.

 

Oczywiście pamiętajmy o zachowaniu dostatecznej grubości warstwy.

 

 

>  Obawiam się skraplania. Co będzie kiedy zastosuję Polynor ?

 

Nie, Polynor nie wchłania wody. Współczynnik przenikania pary wodnej i absorpcji wody jest bliski zeru. Oczywiście pamiętajmy, że Polynor nie jest hydroizolacją i zanurzony w wodzie w dłuższej perspektywie czasu ostatecznie wodę wchłonie.

 

>  Czy Polynor boi się wody ?

 

19 - 25 kg / m3 w temperaturze 22ºC i wilgotności względnej 65%

 

>  Jaka jest gęstość na m3 ?

 

POLYNOR znajduje się w grupie produktów według GOST 30244-94 - "G3". Ta klasa palności określa produkt jako palny, niepodsycający ognia. 

 

Dla uzyskania lepszej klasy palności do G2, stosuje się dedykowany uniepalniacz POLYGUARD, który jest nakładany na świeżo naniesioną pianę (ok 1 litr na 10 m2)

 

Test palności piany POLYNOR:

 

 

 

>  Czy jest łatwopalny ?

 

POLYNOR jest pianą poliuretanową o zamkniętych komórkach, której żywotność wynosi 50 lat, w zależności od warunków pracy.

 

 

>  Jaki jest czas życia produktu? 

 

 

POLYNOR to unikalna izolacja, która łączy się ze wszystkimi materiałami budowlanymi z wyjątkiem membran i folii.

 

 

>  Na jakie materiały budowlane mogę nanieść POLYNOR ?

 

Nie, ponieważ nie mają sztywnego mocowania do powierzchni. W sytuacji kiedy np. na poddaszu folia jest już założona wyjścia są dwa:

 

  • zerwać folię i natrysnąć pianę bezpośrednio na odeskowanie / dachówkę / blachodachówkę,

  • jeśli zależy nam, aby folia została, możemy między krokwie włożyć 2/3cm arkusze styroduru XPS, użyć piany Polynor jako kleju, a następnie pokryć arkusze XPS-a pożądaną warstwą piany. Na poddaszach nie należy używać styropianu EPS, ponieważ jest mało odporny na wysokie temperatury występujące latem, pod wpływem których dochodzi do jego kurczenia i powstawania mostków termicznych.

 

 

>  Czy mogę zastosować produkt na folie paro i hydroizolacyjne ?

 

Nie, piana Polynor nie jest hydroizolacją i nie służy do hamowania wycieków w dachu lub na ścianach.

 

 

>  Czy mogę użyć Polynor jako hydroizolację ?

 

Rekomendowana przez producenta cena detaliczna to 41zł/szt.

 

Przy zakupie dużych ilości możliwe są rabaty. Dokładniejsze informacje na temat oferty możesz uzyskać u dystrybutorów Polynor:

 

https://www.polynor.pl/gdzie-kupi%C4%87

 

 

>  Ile kosztuje Polynor ?

Oczywiście, że tak! Nie musisz mieć żadnych specjalnych umiejętności, aby z niego korzystać. Wszystko czego potrzebujesz to zwykły pistolet do pianek poliuretanowych oraz specjalną dyszę, która znajduje się przy każdej puszce Polynoru. Polynor 3D ma dwie dysze do aplikacji prostej i kątowej.

 

>  Czy poradzę sobie z aplikacją piany Polynor ?

Z powierzchownym podobieństwem, to dwa zupełnie różne produkty pod względem właściwości, przeznaczenia i cech. W odróżnieniu od piany montażowej Polynor ma niski współczynnik absorpcji wody, zamknięto-komórkową strukturę, nie kurczy się i pozostaje elastyczny, przywiera całkowicie (bez przerw) do izolowanej powierzchni. Ponadto pianki montażowej nie można nałożyć przy użyciu szerokiego strumienia z dyszy, która jest w zestawie z piana Polynor. Więcej na ten temat w artykule:

 

https://www.polynor.pl/polynor-vs-piana-monta%C5%BCowa

 

 

>  Czy to jest pianka montażowa ?

 

Wydajność z jednej puszki na metr kwadratowy przy grubości 30mm wynosi do 2m2 przy zachowaniu zasad instrukcji użycia.

 

W jednym przejściu można nałożyć warstwę od 1cm do 4cm. Warstwy nakłada się w odstępie 20 minut od poprzedniej. Ilość warstw jest nieograniczona, a grubość jednej warstwy jest regulowana poprzez czas napylania piany na dany fragment izolowanej powierzchni.

 

Zalecamy nakładanie kilku warstw, najpierw pierwszą warstwę kontaktową 1,5 - 3cm, a następnie kolejne warstwy do 4cm w zależności od pożądanej grubości izolacji, która skoryguje wady pierwszej warstwy i zapewni najlepszą szczelność.

 

 

 

>  Jaka jest wydajność 1 puszki ?

Absolutnie ekologiczny ! (biologicznie obojętny materiał). Nie reaguje z wodą, powietrzem, zimnem, ani ciepłem w zakresie od - 80 do 121ºC.

 

Nie zawiera freonu, formaldehydy ani innych szkodliwych substancji.

 

Piana jest nieatrakcyjnym środowiskiem dla gryzoni i owadów. 

 

 

 

>  Czy jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska? Czy przyciąga gryzonie i owady? 

 

Wybór izolacji często zaczyna się od porównania do najtańszych, najsłabszej jakości produktów i często nie uwzględnia całościowego kosztu, w skład którego wchodzą dodatkowe materiały, niezbędne do prawidłowego montażu. W rezultacie ostateczny koszt izolacji wynosi znacznie więcej od ceny metra kwadratowego izolacji na półce sklepowej. Warto również wspomnieć o bardzo istotnym koszcie, na który składa się montaż. Tradycyjne metody izolacji są często bardzo czasochłonne co w czasach bumu budowlanego przekłada się na bardzo duży koszt montażu oraz problemy ze znalezieniem dobrego wykonawcy. 

 

Reasumując, w ostatecznym rozrachunku izolacja pianą Polynor jest co najmniej równa kosztowi innych metod, a w większości przypadków znacznie tańsza i bardziej efektywna.

 

>  Dlaczego Polynor jest tak drogi ?

Z POLYNOREM nie potrzebujesz:

 

- płaskiej powierzchni,

- folii odpornej na wiatr/wilgoć,

- membrany,

- mechanicznych elementów złącznych,

- kleju,

- cięcia izolacji pod pożądany kształt i rozmiar,

- transportu gabarytowego,

- kwalifikacji do montażu izolacji,

- dużego pomieszczenia na jednorazowy zakup materiału izolacyjnego.

 

 

 

>  Jakie są zalety w stosunku do styropianu/XPSa i wełny ?

 

POLYNOR idealnie łączy się z drewnem, tworząc z nim monolit, co wyklucza przenikanie do wewnątrz wilgoci, która sprzyja powstawaniu grzyba i pleśni.

 

Drewno nie gnije ! 

 

Możesz zobaczyć relację jednego z naszych pierwszych klientów, który poddał kontroli zaizolowane drewno po 5 latach:

 

 

 

>  Czy można go nakładać na drewno ?

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania  

biuro@polynor.pl

+48 600 830 630

Sklep 

ONLINE   

Polityka prywatności

Polityka prywatności

© Polynor 2020

App Com © 2017

Stronę stworzono wykorzystując kreator stron www WebWave