Napylanie pianki jednoskładnikowej i dwuskładnikowej.
Doskonałą alternatywą dla tradycyjnej izolacji stosowanej w budownictwie jest piankowy poliuretan (PPU), natryskiwany na powierzchnie robocze. Zwykle kompozycje dwuskładnikowe są stosowane jako izolacja cieplna. Warstwę izolacyjną tworzy się przez zmieszanie związków organicznych: poliolu (A) i poliizocyjanianu (B). W tym samym czasie następuje reakcja chemiczna w wyniku uwalniania ciepła i dwutlenku węgla. Po jej zakończeniu mieszanina zastyga tworząc dużą liczbę zamkniętych komórek wypełnionych dwutlenkiem węgla, który to ma najlepszy współczynnik przewodności cieplnej 0,014W / M * K. Tak przygotowana mieszanka nadaje materiałowi specjalnie właściwości izolujące. Otrzymana warstwa izolacyjna ma bardzo dobre właściwości:
najniższy współczynnik przewodności cieplnej (0,019-0,028 W / M * K);
mała gęstość (30-80 kg / m3);
wysoka przyczepność;
nie ma potrzeby zamocowań;
wysoka izolacja akustyczna;
brak zimnych mostów;
możliwość izolacji cieplnej konstrukcji o dowolnej konfiguracji i wielkości;
Pianka poliuretanowa to również trwała powłoka: nie ulegają procesowi rozkładu i gnicia, nie zmienia swoich właściwości pod wpływem sezonowych zmian temperatury, opadów atmosferycznych, czy agresywnej atmosfery przemysłowej.
Pomimo wielu niezaprzeczalnych zalet tej formy izolacji cieplnej, skomplikowana technologia stosowania dwóch składników pianki poliuretanowej ma negatywny wpływ na popularność natryskowej izolacji z piankowego poliuretanu.
Kompozyty A + B są zwykle stosowane na dużych obszarach i wymagają dostępności kosztownych i skomplikowanych urządzeń. W celu uzyskania dwuskładnikowej pianki poliuretanowej o niezbędnych właściwościach fizyko-chemicznych konieczne jest zmieszanie poliolu i poliizocyjanianu, podgrzanie go do pożądanej temperatury, oraz ustawienie aparatury dozującej strumień pianki na powierzchnię roboczą. W tym celu stosuje się specjalne generatory pianek, w tym urządzenia dozujące, przyrządy pomiarowe i stacje pompujące otrzymaną kompozycję.
W odpowiedzi na trudności w masowym dostępie do pianki poliuretanowej w postaci natryskiwanego materiału izolacyjnego powstał POLYNOR - jedyna na rynku pianka poliuretanowa, sprzedawana w puszkach aerozolowych.
Skład pianki w aerozolu zawiera te same składniki, które są wykorzystywane do wytworzenia dwuskładnikowej pianki poliuretanowej: poliol i izocyjanian (składnik A i B), jednakże są od razu wymieszane ze sobą i w przeciwieństwie do poliuretanu dwuskładnikowego z agregatu, którego zastosowanie wiąże się z pewnymi trudnościami (konieczność zamówienia min. 100m2, doprowadzenie przewodów do miejsca napylania, dwie duże beczki ze składnikami, zastosowanie sprężarki, specjalnych narzędzi, wykwalifikowany personel), POLYNOR jest niezwykle łatwy w użyciu.
Proces nakładania pianki POLYNOR sprowadza się do przykręcenia butli z zawartością do zwykłego pistoletu do piany montażowej, oraz nałożenia dołączonej do każdej butli nasadki na lufę pistoletu. Proces spieniania i polimeryzacji występuje w wyniku reakcji zawartości butli z cząstkami wody, które znajdują się w powietrzu. Aby proces ten przebiegał jeszcze bardziej wydajnie zaleca się zwilżanie izolowanej powierzchni wodą przed i po naniesienieu warstwy pianki, oraz zadbanie o odpowiednią temperaturę pojemnika z zawartością. Im wyższa temperatura butli tym lepszy proces spieniania i polimeryzacji czyli tym większa warstwa termoizolacyjna (temp. nie powinna przekraczać 35°C ).
Dodatkowo w przeciwieństwie do pianki z agregatu POLYNOR jest bardziej odpowiedni do stosowania w małych obszarach. Jest wygodniejszy i ekonomiczny, ponieważ pozwala dokładnie obliczyć odpowiednią ilość potrzebnej piany. Ponadto w warunkach jesienno - zimowych POLYNOR nadaje się do nakładania w niskiej temperaturze otoczenia, podczas gdy pianki z agregatu są bezużyteczne. Aby korzystać z POLYNOR-u, nie jest potrzebny sprzęt i kwalifikacje.
Pozdrawiamy
Zespół POLYNOR Polska
biuro@polynor.pl
+48 600 830 630
© Polynor 2020
App Com © 2017
Stronę stworzono wykorzystując kreator stron www WebWave